Patentenleverancier met status

More about this object

Portretfoto Holst

Om de concurrentie het hoofd te kunnen bieden waren innovaties voor een gloeilampenproducent een must. Een eigen onderzoekslaboratorium stond garant voor nieuwe producten en ook de bijbehorende patenten brachten geld in het laatje.

In 1911 sloot General Electric een gloeilampendeal met het Duitse trio AEG, Siemens & Halske en de Auergesellschaft: de Patentgemeinschaft. Philips’ Europese afzet liep groot gevaar, en het bedrijf zag zich gedwongen zich op de Amerikaanse markt te richten. General Electric zag de bui hangen en bood ook Philips licenties aan.

Het was tijdens deze onderhandelingen dat Gerard en Anton Philips, aangemoedigd door de Nederlandse patentwet van 1912, de conclusie trokken dat afhankelijkheid van de kennis van andere bedrijven, inclusief patenten, grote risico’s met zich meebracht. En dus kwam er in navolging van General Electric een eigen Philips onderzoekslaboratorium, het Natuurkundig Laboratorium of NatLab.

Toen Gilles Holst zich op 2 januari 1914 als eerste directeur meldde, kreeg hij van Gerard Philips een dubbele opdracht: een natuurkundig onderzoekslaboratorium op poten zetten en dat benutten om zoveel mogelijk te weten te komen over de gloeilamp. Het NatLab opereerde internationaal en trok Europese coryfeeën als Gustav Hertz aan ter versterking van de academische status.

How to cite this page

-

Dirk van Delft, 'Patentenleverancier met status', Inventing Europe, http://www.inventingeurope.eu/story/patent-supplier-with-stature

Sources

-
  1. Boersma, K. Inventing structures for industrial research: a history of the Philips NatLab 1914-1946. Aksant, 2002.
  2. Vries, M.J. de. 80 years of research at the Philips Natuurkundig Laboratorium 1914-1994 [with contributions by F. Kees Boersma]. Pallas Publications, 2005.

Language

-

This story is available in multiple languages.

English
Dutch

About this tour

-

Verlicht Europa

De ontwikkeling van de gloeilamp leidde vanaf 1880 tot een nieuwe industrie voor elektrisch licht, die werd gekenmerkt door trans-Atlantische en Europese concurrentie. Ter versterking van hun patentpositie stichtten bedrijven als General Electric en Philips eigen onderzoekslaboratoria. Vanwege haar gebrekkige efficiency deed de EU de gloeilamp in 2012 in de ban.


Warning: urldecode() expects parameter 1 to be string, array given in /home/invene/domains/inventingeurope.eu/public_html/wp-content/themes/inveur/story.php on line 587

What's like this?

Philips industrial research



Back to top